OBCY NA PLANECIE DOROSŁYCH
czyli jak działania dorosłych mogą wyglądać z perspektywy nastolatków?
Zapraszamy na stacjonarne spotkanie autorskie z prof. MARKIEM KACZMARZYKIEM.
Spotkaniu patronuje Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach.
AKTUALNIE NIE MAMY JUŻ WOLNYCH MIEJSC NA TO SPOTAKNIE. JEŚLI ŻYCZYSZ SOBIE, ABYŚMY POINFORMOWALI CIĘ W PONIEDZIAŁEK, 20 MAJA O DOSTĘPNOŚCI WOLNEGO MIEJSCA TO ZAPISZ SIĘ PROSZĘ NA LISTĘ REZERWOWĄ.
Za kilka dni ukaże się nowa książka prof. Marka Kaczmarzyka: Obcy na planecie dorosłych. Dlaczego czasem rodzice zatruwają Ci życie? Tym razem to pozycja adresowana do nastolatków i jednocześnie na pewno warta zainteresowania dorosłych.
Jako pierwsi mamy przyjemność zaprezentować Państwu okładkę książki.
Jesteśmy zaciekawieni, jaka będzie reakcja Czytelników na tę propozycję – zainteresowanie czy oburzenie? Jak będzie przyjęta przez młodych i tych starszych?
Zapraszamy na spotkanie autorskie wszystkich dorosłych, którzy chcą i odważą się pooglądać swoje zachowania z perspektywy nastoletnich mózgów. Też tam kiedyś byliśmy, i choć to czas przejściowy, do którego nie ma powrotu, warto się zaciekawić różnymi punktami widzenia. Wcześniejsze książki Marka Kaczmarzyka poszerzają rodzicielską i nauczycielską świadomość – pomagają rozumieć siebie i nasze dzieci, dają wiedzę i wsparcie.
Tym razem adresatami książki są nastolatki, do których takimi słowami zwraca się Autor:
Czy chcesz czy nie, jeśli jesteś nastolatkiem, awaryjnie wylądowałeś na obcej planecie. Niby podobna do Ziemi ale tubylcy jacyś dziwni. Zwłaszcza dorośli. Czepiają się wszystkiego, mają wiecznie jakieś pytanie i zawsze wiedzą lepiej. Kiedy próbujesz rozmawiać, masz wrażenie, że według nich wszystko wygląda inaczej.
Spokojnie, to nic nowego. Każdy w Twoim wieku, od tysięcy lat przerabia to samo. To nie kosmiczna katastrofa, tylko naturalny porządek dorastania. Nawet Twoi rodzice przez to przeszli (oczywiście nigdy się do tego nie przyznają).
W tej książce znajdziesz odpowiedź dlaczego to się dzieje. To dziwne, ale znaczna część odpowiedzi tkwi w Twoim mózgu. Okazuje się, że jest on nieco inny niż mózg dorosłego. A to wystarczy żebyś czuł się jak obcy w swoim domu. Jeśli ją przeczytasz, to się nie zmieni, ale zrozumiesz. Nie wszystko oczywiście, ale kto rozumie wszystko?
Jeśli masz ochotę przyjść na spotkanie z nastolatkiem – zapraszamy.
A gdyby przyszła Ci myśl, po co w ogóle taka książka, Autor odpowiada:
Bo istnieją dwa sposoby radzenia sobie z problemami. Jeden jest oczywisty: masz problem, znajdź rozwiązanie. Skuteczne i bezpieczne. Do tego szybkie i logiczne. Niestety dotyczy tylko nielicznych problemów i to najczęściej takich, które łatwo nazwać, a Twój problem do takich nie należy.
Drugi sposób polega na zrozumieniu tego co się dzieje. Jeśli to się uda, problem nie znika, a czasem nawet nie staje się mniejszy czy mniej palący, ale, co ciekawe, sama odpowiedź na pytanie dlaczego tak jest, przynosi ulgę.
To nie jest łatwa droga, ale można nią pójść. Ta książka jest zaproszeniem do takiej właśnie podróży.
Będzie można kupić książkę (oczywiście autograf i dedykacja są możliwe), przeczytać ją razem lub osobno – a może obdarować nim nastolatka w Dniu Dziecka? To działania, które mogą zbliżać, wzmacniać relację i zrozumienie.
Jedna z Uczestniczek grudniowego webinaru z dr. Kaczmarzykiem podsumowała Jego działania takimi słowami: To Pan sprawił, że zamiast mówić i radzić, zaczęłam pytać moje dzieci np.: A jak to jest z Tobą? Jak to widzisz? Jaka ja mam być dla Was?
I właśnie o to nam chodzi. O kontakt, bliskość, zrozumienie.
Na spotkaniu porozmawiamy m.in. o tym:
- Dlaczego wszystko jest grą?
- Kim są nowi gracze i starzy wyjadacze?
- Jaki jest genetyczny przepis na człowieka?
- Co to znaczy, że nie mamy mózgów, ale jesteśmy mózgami?
- Dlaczego konflikty pokoleń są nieśmiertelne?
- Co to znaczy, że dobór naturalny bierze, co najlepsze?
- Jakie jest biologiczne podłoże pytania: „co tam w szkole”?
- Kim jest pożeracz mózgu i szalony ogrodnik?
- Co daje dobry sen?
- Jakie są największe obawy rodzica?
AKTUALNIE NIE MAMY JUŻ WOLNYCH MIEJSC NA TO SPOTAKNIE. JEŚLI ŻYCZYSZ SOBIE, ABYŚMY POINFORMOWALI CIĘ W PONIEDZIAŁEK, 20 MAJA O DOSTĘPNOŚCI WOLNEGO MIEJSCA TO ZAPISZ SIĘ PROSZĘ NA LISTĘ REZERWOWĄ.
KIEDY?
21 maja 2024 r. (wtorek)
gODZINY WEBINARU
17.00 – 18.30
GDZIE?
siedziba FILOMATY
Gliwice, ul.Bojkowska 20a
MASZ PYTANIA?
skontaktuj się z nami
tel. 731 231 741
mail: strefarozwoju@filomata.pl
iNWESTYCJA?
UDZIAŁ W SPOTKANIU JEST BEZPŁATNY
Mamy ograniczoną liczbę miejsc, dlatego konieczna jest rejestracja on-line.
AKTUALNIE NIE MAMY JUŻ WOLNYCH MIEJSC NA TO SPOTAKNIE. JEŚLI ŻYCZYSZ SOBIE, ABYŚMY POINFORMOWALI CIĘ W PONIEDZIAŁEK, 20 MAJA O DOSTĘPNOŚCI WOLNEGO MIEJSCA TO ZAPISZ SIĘ PROSZĘ NA LISTĘ REZERWOWĄ.
Gościem spotkania będzie:
prof. Marek Kaczmarzyk
Dr Marek Kaczmarzyk prof. UŚ – biolog, neurodydaktyk i memetyk, nauczyciel i wykładowca. Teoretyk edukacji i pisarz. Autor artykułów i książek z zakresu biologicznych kontekstów kształcenia. Najważniejsze z nich to “Strefa napięć. Historia naturalna konfliktu z nastolatkiem”, „Unikat. Biologia wyjątkowości” oraz „Szkoła memów”. Proponuje spojrzenie na edukację przez pryzmat najnowszych osiągnięć neurobiologii. Propagator dydaktyki ewolucyjnej – dziedziny zajmującej się praktycznym wykorzystaniem mechanizmów ewolucji (zarówno biologicznej, jak i kulturowej) w interpretacji procesów uczenia się i wychowania. Od kilkunastu lat prowadzi wykłady i szkolenia, w których udział wzięło kilkadziesiąd tysięcy osób. Jest przewodniczącym Komitetu Naukowego Ogólnopolskiego Sympozjum Naukowego Neurodydaktyki. W grudniu 2020 ukazała się jego pierwsza powieść „Adam”, w panach na ten rok także kolejna pt. „Stary”.
Przychodzimy na świat zaprogramowani do łączności z innymi.
Deb Dana: Zakotwiczeni, Wyd. UJ, Kraków 2022